Måske har du bemærket en trend med træ med print? Det ville vi også prøve og resultatet kan du se her …
Her er en trækasse vendt på hovedet og hængt det op som et lille sengebord – printet er lavet på transferpapir – læs en DIY herunder:
DIY – overfør et billede til stof og træ med transferpapir
Start med at tage billedet – eller find det billede du vil bruge. Upload det til din computer. Beskær billedet så du kun printer det nødvendige ud. Skal du printe et mindre motiv, så placer billedet øverst på dit dokument – skær det til så du bevarer transferpapirets bredde, for på den måde kan du senere printe på resten af arket. Læg transferpapir i din printer og print billedet på transferpapirets forside.
Klip nu printet ud og tilpas det i størrelsen til den ting det skal overføres til. Som du kan se på de to billeder over hinanden, laver jeg et lille hak i printet – ved kassens kant – så jeg har en linje at skære efter.
Fjern bagsiden af transferpapiret. Læg printet hvor det skal være og læg et stykke bagepapir ovenpå. Stryg det forsigtigt ved mellemvarme på træet (eller stoffet).
Det er en god idé at give printet mat lak – hvis det er en brugsting og ikke en pynteting. Da vi her har lavet et lille sengebord får både printet og hele trækassen to lag lak, så det er let at tørre det af. Fortynd evt. første lag lak med lidt vand. (Sidder der et klistermærke på kassens bagside, så fjern det evt. med varme fra en føntørre – inden kassen lakeres.)
Transferpapir er oprindelig til tekstil – så man kan lave en t-shirt/pude/dug med et foto på. Det kan ikke bruges på glas og porcelæn da overfladen er for glat. Træets overflade giver god vedhæftning og hvis det får to lag mat lak bliver det holdbart. NB grunden til at jeg anbefaler mat lak er at det bliver meget lidt synligt.
Sengebordet er lavet af den største af kasserne – fra sættet med de tre trækasser. Du kan bruge de to andre størrelser til opbevaring eller hvad med at bruge den som til grønne planter? Bare sørg for at planten står i en tæt blomsterskjuler.
Find transferpapiret her. Find trækasserne her – Find mat akryllak her.
Det ser super godt ud 🙂