some_text

En konfirmationsgave der sad lige i målet…

marts 4, 2012 19  |  FEST, KREA + DIY

PS – mangler du en idé til en konfirmationsgave, så læg en kommentar her. Skriv lidt om konfirmandens interesser, så lægger jeg et bud på en gave.
Sidste år blev vores dejlige nevø Mads konfirmeret. Her kan du se og læse om den gave vi kom med:Konfirmationsgave fodbold med pengesedler på rullrgræs

Mads er/var helt vild med fodbold, så jeg var klar over at gaven skulle afspejle det - på den ene eller anden måde. På en tur rundt i haven fandt jeg en gammel punkteret fodbold, og tog udgangspunkt i den. Jeg lagde et stykke madpapir over bolden og tegnede et 5- og et 6-kantet felt af, og klippede dem ud i karton. På den måde fik jeg skabeloner jeg kunne folde pengesedlerne over. Efter foldningen blev de tapet på bolden med en special-tape der hedder “englehud” der netop ikke ødelægger sedlerne. Ellers var det sjove nok gået af gaven :-)

Malet rullegræs

Nu var bolden fin og færdig men næste udfordring var hvordan den lige skulle “serveres”? Min søster og svoger havde lagt rullegræs sidste weekend og jeg har heldig at de havde en rest tilovers. Jeg fandt en gammel hylde fra en stålreol og lagde græsstriben ned i bagsiden af hylden. Desværre viste det sig at græsset var blevet gult og trist… Også var der jo kun et at gøre, og det var lidt grønt maling fortyndet med vand, og hurtigt kørt på med en stor pensel. Når malingen alligevel var fremme kunne der ligeså godt komme en hvid stribe på “fodboldbane-udsnittet”. Og for at blive i den fodbold-verden kunne kortet til konfirmanden jo passende blive et rødt og et gult kort…
PS. Nu er det jo ikke altid man har adgang til en rest rullegræs, – eller en stålhylde. Men en papkasse der skæres ned til en bund med en kant om og en gang græs/mos i bunden giver også et fint resultat. Det er nok stadigvæk bolden (læs: pengesedlerne) konfirmanden sætter mest pris på.

Konfirmationsgave fodbold med pengesedler på rullegræs


34 Kommentarer


  1. Det var en fantastisk idé. Jeg kunne også godt forestille mig at gaven faldt i rigtig god jord :)

  2. Hold da op en super god idé – mangler altid sjove ideer til hvordan en pengegave kan afleveres på en anderledes måde! Skal til 6 konfirmationer i år, så hovedet er lagt i blød. Knus Anne

    • Hej Anne. Jeg skal se om jeg kan skaffe et foto af en anden idé jeg har lavet TO gange. Den passer til alle og vækker en del opsigt – på en fin måde. ;)

      • Søde Tina, det ville være alletiders! Alle ideer modtages med glæde. Jeg har sommetider brugt et strandsæt og fyldt spanden med sand og deri gemt 10 kroner – det har kunne beskæftige konfirmanden lidt til stor morskab for gæsterne.

  3. Heidi Frydensbjerg

    Det er en vildt god ide den bliver helt sikker brugt til næste år :)
    Tak for de du deler dine fantastiske ideer. Knus Heidi

  4. Supersjov idé.
    Den næste konfirmation jeg skal til er om 2 år og det er til en dansepige. Så jeg vil gå i tænkeboks.
    Mvh Kirsten

    • Køb et par gamle dansesko (med smalle remme) på genbrug. Spray dem guld, neon el.l. Fold sedlerne fint om skoens remme. Skær et stykke pap ud af en papkasse. Pak ensfarvet sort eller hvidt gavepapir omkring pladen. Sæt skoene på og pak cellofan omkring. Det var mit bud ;) kh Tina

  5. Wauv en genial ide:-)som jeg helt sikkert vil bruge næste år – tak for den:-)

  6. Øøøøh – hvor mange halvtredsere gik der til sådan en?
    : )

    • Vi har nogen stykker der gik sammen så der er både 50´ere, 100 kr sedler og en 200 kr seddel. Bolden er ikke dækket over det hele. Du kan bare bruge det antal 50´ere du har og lave resten med sort/hvide fotos af konfirmanden. Eller bruge Matador-lignnende penge. kh Tina

  7. Det er da bare en super idee. Jeg skal til konfirmation hos en der elsker at fiske, har du en god idee?

    • Der er flere muligheder… Den sjove er at købe en hel frisk fisk og lægge den på en avis. Fold sedlerne som finner og pak dem ind i husholdningsfilm. Sæt de nye finner “ovenpå” de ægte med knappenåle. Læg avisen op på et bræt og pak det hele ind i cellofan. En anden idé er at købe et par fiskekroge-”fisk” i æsker. Pakke dem ud og folde sedlerne sirligt så de kan ligge bagved krogene. Så sendlerne bliver baggrund i æsken. Du kan også købe en billig børnefiskestang eller finde en brugt ødelagt og dreje sedlerne stramt rundt om fiskestangen. Sæt det fast med englehuds-tape som jeg har gjort med fodbolden. Send mig lige et par fotos af gaven, så smider vi dem på bloggen. ;) kh Tina

  8. Hej, det er da en super god ide :D
    Jeg skal selv konfirmeres i år, og skal så lave nogle gaver til mine bedsteveninder. Jeg er ikke et specielt kreativt menneske, så hvis du har nogle idéer, ville det være til stor hjælp.

    Det er 3 piger, som jeg har kendt hele mit liv, jeg skal dog kun med til den ene af konfirmationerne, da 2 af dem er samme dag, som min egen. Jeg vil gerne give dem noget, som kan holde i længere tid, som en slags minde :) – Dog vil jeg ikke give penge.

    (Jeg har allerede fundet en gave til en af dem, som bliver en plakat med billeder af hende og jeg.)

    Hilsen Linnea :)

    • Hej Linnea. Jeg synes idéen med plakaten med billeder af dig og din veninde er super go´- hvorfor ikke give alle tre sådan en gave. I stedet for en plakat kan du købe nye eller brugte rammer og lave en collage / plakat og sætte under glasset. Du kan jo også give dem hver især et slags gavekort på en film-hygge-aften med overnatning og fx amerikanske pandekager med blåbær-sirup til morgenmad. Det er også en personlig gave og de andre gaver får I jo rigeligt af på selve dagen. Tillykke med din egen konfirmation forresten. :) kh Tina

  9. Jeg skal holde konfirmation om kort tid og vi giver ham penge til en cykel. Det oplagte er selvfølgelig at købe en lille miniudgave af en cykel med et tilhørende gavekort til, men kan du hjælpe mig med en lidt sjovere idé?

    • Hej Mette. Hvad med at spørge cykelhandleren om han ikke har et gammelt cykelhjul du kan overtage. Så kan du sætte billeder af konfirmanden og pengesedler (eller gavekort) fast på med klemmer på hjulets egern. Det kan også være et styr – for nu skal han jo til at “styre ud i livet”… Du kan også flette de dele ind i en tale – og både give ham styr, saddel og hjul… For man skal kende vejen for at kunne styre rigtigt. Man skal sidde ned (på sadlen) og være i øjenhøjde… og det er lysten og hjulet der får det hele til at dreje rundt. Det er bare hurtige indfald – du kan nok komme på noget der er mere rigtigt til netop ham. Men som sagt heller et gammelt rustent hjul end en lille ny minicykel. Synes jeg :)

  10. Hej
    Genial ide med fodbold. Vores søn skal konfirmeres om 3 uger og får penge af os. Jeg har brugt billeder imellem pengesedlerne. Ja det kan også være en tegning lavet af søster eller bror. Et par af felterne med papir bruger jeg til at skrive en hilsen/minde/digt. Der kan også bruges flag eller kopier af logoet fra fodboldklubber. Så i og for sig kan bolden laves uden pengesedler. Fra en konfirmand til en anden, med minder, billeder, digte, papir, tegninger, ynglingsting/skuespiller/fodboldspiller”home made” billetter til en feks. hjemmelavet øreringe,pizza,kop te, som fodbold-håndbold-tennisbold.

  11. hej Tina
    hvor er det dog en dejlig kreativ verden du har ;-)
    Min søn skal konfirmeres i starten af maj. Derfor søger jeg kreative påfund til bordkort, pengegaveindpakning og blomsterdeko. Synes ovennævnte idéer er super, især den med cyklen..fordi han ønsker sig en sådan.. han er meget til basket, bas guitar, The Simpsons, SLIK, og musik. Hvis du skulle lande med nogen idéer kunne det være skønt. Vi skal holde det ude..
    håber vi ses snart ;-) evt. ifølge med Wheaten Terriers??
    kh Malene

    • Hej Malene
      Måske er min idé for skør… Men jeg ville købe gult karton. Lægge det dobbelt og klippe nogen Simpson-hoveder ud. Bare sådan hurtigt. En aflang firkant med takker til håret fx. Derpå ville jeg klistre hvide klistermærker til øjne (kan fx købes i bog&idé) og lave to små sorte prikker til pupiller. Jeg ville ikke lave nøjagtig familien Simpson – men bare forskellige figurer der minder om. Jeg ville lave bordpynten helt enkelt og købe gule og orange aurikler og sætte dem i grupper. Fx tre vaser og deri en blomst i hver i forskellige højder. (8-5-3). Hver blomst fik også to øjne i midten så de kunne stå der og kigge på gæsterne. Almindelige hvide lys eller bloklys – for der skal ikke være mere hvis du bruger den idé… Håber du får billeder – måske for skørt men jeg er sikker på det kunne blive festligt. ;) Og ja- vi må finde ud af den wheaten-tur…

      • Tak Tina, det er en super idé. Specielt den med øjnene på blomsterne:) Simpsonshovederne forstår jeg som bordkort ikke? Ringer en dag snart :) så er du advaret. Fedt med dit Værktor kursus. Det skal jeg overveje! Har du overvejet blå mandag arrangementer?? Bare en idé.

  12. Karina Feltendahl

    Hej Tina,

    Hold da op du er fuld af gode ideer.

    Vi skal til to konfirmationer med en uges mellemrum, hvor vi vil give pengegaver til begge piger. Men jeg ville jo gerne finde på et eller andet kreativt end blot et telegram med pengene i.

    Begge piger er vilde med Justin Bieber, men jeg er total ideforladt.
    Kunne det tænkes du lige kunne røste en god ide ud af ærmet ?

    På forhånd tak for hjælpen.

    • Hej Karina
      Mange tak – det skulle også gerne være mig “varemærke” :)

      Jeg ville finde en billig ramme – fx. sort fra IKEA til 17 kr. Så ville jeg printe dette billede ud af Justin Bieber: http://www.realbollywood.com/2012/02/justin-bieber-humble.html hvor han har butterfly på. Det ville jeg sætte i rammen uden glas på. Pengesedlen/sedlerne ville jeg folde som butterflyen. Derefter ville jeg folde et stykke papir til en lille smal strimmel og lade den være midterstykket på flyen. Og så er det papiret du limer fast eller stikker fast med små korte knappenåle i og ikke sedlen/sedlerne. Sedlerne kan også bukkes meget fint (som en aflang musetrappe) og holdes sammen på midten og foldes ud… Håber du kan følge mine tanker. ;)

  13. Maybrit Kierkegaard

    Kære Tina

    Tusind tak for dine gode ideer, ting som man ikke ser andre steder.
    Lige nu nærmer min fars 70 års fødselsdag sig, ja u-ha det er allerede d. 13. maj.
    Alle børnebørnene er igang med sang, men hvad med sangskjuler???
    Deres morfar er meget glad for camping, og igennem, ja det ældste barnebarn er 21, har vi alle holdt ferie ved Løkken.
    Ligger du inde med gode ideer til en morfar som fylder rund, så vil vi tage imod med kys hånd.
    Venlig hilsen Maybrit

    • Hej Maybrit.
      Nu kommer det jeg ville gøre – måske er det for vildt???
      Jeg ville købe en møbelhund i Bauhaus til 50.- Det er en plade med 4 hjul under som man bruger når man flytter møbler. Oven på den ville jeg sætte en papkasse i campingvogns-str. Jeg ville skære hjørnerne af med en hobbykniv og lime stof eller papir over hullerne så hjørnerne blev runde som en campingvogn. Derefter ville jeg male hele campingvognen hvid (evt. med en rest vægmaling) og male vinduer m.v. på. Pynte vognen med blomster osv. Sangene ville jeg bare rulle sammen uden pynt og lægge den på toppen af campingvognen med ståltråd til at holde dem – eller lade dem stikke ud af vinduerne? Så ville jeg få alle børnebørnene til at gå ud af salen – lade musikken spille fx: Sommer, – sommer og sol… eller en anden camping-egnet sang. Lade børnene komme ind hvor alle holder en snor der trækker møbelhuden/campingvognen ind til bedstefar, – giver ham en sang og trækker derefter campingvognen rundt til alle gæster. Forestil dig “far til fire”-filmen hvor lille Per trækker rundt med den blå elefant Bodil… Lidt det samme. Gi´børnebørnene sommerhatte, kasketter og solbriller på… Så er det også lettere at komme ind hvis man er lidt genert. Rigtig go´fest ;) Håber du kan følge min idé… ;)

  14. Hej, jeg håber du kan hjælpe mig med at give mig lidt inspiration! Vi skal til konfirmation på fredag og vi skal give hende 300 kr. Vi vil ikke bare komme med pengene i en kuvert, men vil gerne lave noget sjovt ud af det. Hun går meget op i basketball – men jeg kan simpelthen ikke finde på noget. Har du en ide? :-)

    • Hej Camilla
      Jeg ville aftale med forældrene at jeg lige kunne låne hendes basketstøvler. Så ville jeg rulle to hundrede-krone-sedler helt tæt og holde de to ruller sammen med tape (englehud). Gør det samme med to halvtredsere. Så har du 4 nye snørebånd som knækker lidt så de ser rigtige ud og stikke i de to støvler. Stil dem på en rå plade og læg lidt grønne blade fra en busk el.l. ved. Pak de gamle støvler ind i cellofan. Folk vil umiddelbart undre sig over hvordan man da kan finde på at give et par brugte støvler.. Indtil man får øje på pengene. Håber du kan bruge idéen. :)

  15. Hej, super fin fodbold!
    Jeg skal lave en fodbold til min fætter, dog i fc barcelona farver. Hvad måler dine 5- og 6-kanter? :) Og hvor mange har du brugt?
    ER helt vild med den!! :)

    • Hej Sarah
      Du finder den bold du vil bruge og lægger fx madpapir over felterne. Derefter tegner du de 5 og 6 kantede felter af – klipper dem ud i karton og folder sedlerne over skabelonerne. Du kan jo også folde billeder med Barcelonas spillere m.v. og flette det ind mellem sedlerne. Held og lykke ;)

  16. Okay, det vil jeg prøve. Havde tænkt på billeder af spillerne :)
    Det er en skide god idé ;)

Skriv en kommentar