some_text

Det gælder om at holde øjnene åbne…

februar 11, 2012 8  |  BØRN, KREA + DIY

Brug vinterferien på at kigge på øjne, :-) og på at finde ud af nye ting, man kan lave øjne ud af. Hvem siger at det skal være “rulleøjne” det hele? Jeg synes det er så kedeligt med de færdigkøbte øjne, for på den måde kan man ikke se og det er et lille eller et stort barn, der har lavet et ansigt. Herunder er der lidt inspiration – håber selv I kan finde på mere.
Saltdejshoved med øjne af soldater

Det er ikke nok med at man kan læse “alt muligt” i andres øjne, man kan også bruge “alt muligt” hvis man skal lave øjne på figurer. Øjne der gerne må have godt med udtryk i “krydderen”. Tænk engang hvor forbavset et udtryk kan blive ved hjælp af et par “soldater” som normalt bruges til at lukke post med. Og hvor stikkende et blik man kan få ved hjælp af to tændstikker. Den sure gamle gnavpot herunder er blevet udstyret med to pistacienødder… og sådan kan man jo blive ved.

Saltdejsansigt med øjne af tændstikker fra bogen førstehjælp til fantasienSaltdejsansigt med øjne af pistacenødder fra bogen førstehjælp til fantasien
Der kan komme rigtig meget god leg og fantasi ud af at finde øjne. Og en masse udviklende snak om hvordan og hvorfor de forskellige “hoveder” ser ud som de gør. Er han forskrækket? Glad? Sur eller bare træt? Du behøver ikke at lave saltdejshoveder som her. Det kan være en hyggestund på stranden, hvor I tegner runde hoveder i sandet og barnet finder sten, stykker af drivtømmer, muslingskaller og lignende til øjne.  Måske har I lyst til at tage billeder af alle hovederne, og lave jeres egen lille bog med sjove hoveder og udtryk. Saltdejsansigt med øjne af tegnestifter fra bogen førstehjælp til fantasien

Opslag med øjne fra bogen Førstehjælp til fantasien

Herover ser du opslaget med øjne fra min bog Førstehjælp til fantasien.
Jeg kunne have lavet en bog på 200 sider kun med øjne, – men det må blive en anden gang. Dejlig lørdag – kh Tina


1 Kommentar


  1. Som du bare kan finde på :o )
    meget inspirerende – der er mange gode ideer at hente hos dig. :o )
    hilsen Mona

Skriv en kommentar